Arama Motoru Nedir ?
  Haberler  » Haber

ARAMA MOTORLARINDA RESİMLERİMİZ NASIL VE NİÇİN GÖZÜKÜR ?
Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, dünyadaki hemen hemen tüm websitelerinin listelendiği, kategorilere ayrılmış, aradığımız bilgilere en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan web siteleridir. İnternet üzerinde yüzlerce hatta binlerce arama motoru bulunmaktadır. Bu arama motorları dünya üzerindeki tüm web sitelerini listelemektedir. Arama motorlarındaki komut satırına herhangi bir terim yazdığımızda, bu arama motoru bu terimin geçtiği tüm web sayfalarını listeler. Oysa bu dökümanların içinde işimize yaramayan öyle çok döküman listelenir ki, işimize yarayanı bulmakta zorlanmaya başlarız. Mesela bu arama motorlarından bir tanesine web yazıp aramasını istediğiniz zaman, karşımıza yüzbinlerce sayfa çıkar. Diğer taraftan web sayfası yazıp aradığımızda ise hem içinde web geçen hemde sayfası geçen tüm dökümanları listeleyeceğinden çok daha fazla sonuç listeleyecektir.
Arama motorları temel olarak 3 kısımdan meydana gelir:
1. Spider: Spider,bot,ant gibi isimlere sahip olan programlar. Bu programlar internetteki web sayfalarının içeriklerini kendi veritabanlarına kaydederler. 

2. Veritabanı: Spider tarafından ziyaret edilen, her sayfanın içeriği burada depolanır. Sayfanızda yaptığınız değişiklikler, spider tekrar uğrayıncaya kadar arama motorlarında yer almaz. Arama yapıldığında, sayfanız veritabanındaki son haline göre değerlendirilip, sıralanır.

3. Sıralama mekanizması: Üçüncü parçada sıralama mekanizmasıdır. Kullanıcın yaptığı aramaya göre, en uygun şekilde sayfaları sıralamaya çalışır. Herbiri kendi yöntemini geliştirerek, ziyaretçilerine en iyi sonuçları getirmeye çalışır.
Arama Motorlarında Sıralama Nasıl Yapılır?
Arama motorları, sayfanızı inceleyip kelimelerin kullanılma oranlarını, yerlerini ve şekillerini ölçer. Bir kelime diğerlerine göre, çok sık olarak, hem başlıkta, hem yazılarda, hem resimlerin açıklamalarında kullanılmışsa, o sayfanın o kelimeye yönelik içeriğe sahip olduğu kanısına varılır. O kelimeyle arama yapıldığında, o sayfa, kelimeyi daha az kullanan yada başlığında o kelimeye yer vermeyen sitelere göre daha üst sırada yer alır.


Sosyal Medya'da Paylaş

BG Ajans © Tüm Hakları Saklıdır. 2014
Content
Oyuncu ve Model Başvurusu

Başvurularınız mankenlik, fotomodellik, reklam ve dizi oyunculuğu dallarında değerlendirilecektir.